Narsismi varjostaa aikamme ihmissuhteita, yhteisöjä ja yhteiskuntaa yhä enenevissä määrin. Tarvitaan siis monipuolista tietoa siitä, millaisesta ihmismielen vauriosta on kyse. Koulutuksessa käsitellään mm. sitä, miten tunnistaa narsistinen käytös, millä tavoin siihen tulee reagoida ja kuinka uhriksi joutunut voi toipua. Narsismiin pureutuva koulutus tarjoaa työkaluja ymmärtää tätä ilmiötä pintaa syvemmältä. Koulutuksessa perehdytään tähän ajankohtaiseen ilmiötä monesta eri näkökulmasta ja se tarjoaa työkaluja ymmärtää vaikeaa problematiikkaa pintaa syvemmältä.
Koulutus on tarkoitettu kaikille, joita teema kiinnostaa henkilökohtaisesti, ammatillisesti tai yhteisöllisesti. Kurssi ei sovellu akuutissa kriisitilanteessa olevalle, vaan on luonteeltaan kouluttava, analysoiva ja toipumisprosessia aktivoiva. Perheniemen opisto tarjoaa kristilliseen arvopohjaan nojaavaa, mutta kaikille avointa koulutusta.
Koulutus koostuu neljästä lähijaksosta, kirjallisuudesta, etätehtävistä ja pienryhmätyöskentelystä.
1. jakso
9.-11.10.2026 Narsismin anatomia
2. jakso
13.-15.11.2026 Kulttuurinen ja yhteiskunnallinen näkökulma
3. jakso
11.-13.12.2026 Miten elämme pahuuden kanssa
4. jakso
8.-10.1.2027 Narsismi ja narsistit kristityn kokemuksessa ja kristillisessä yhteisössä
Lähijaksot alkavat perjantaisin klo 16.30 ilmoittautumisella ja keittopäivällisellä. Opetus alkaa klo 18 ja päättyy sunnuntaina klo 14 alkavaan päiväkahviin. Opetusta on yhteensä 15 tuntia / lähijakso.
Työttömät ja eläkkeellä olevat voivat anoa opintoseteliavustusta, jolla voi kattaa osan koulutusmaksusta. Avustusta haetaan lähettämällä vapaamuotoinen hakemus opisto[ät]perheniemi.com. Liitä mukaan todistus kelpoisuudestasi.
Koulutus on kokonaisuus, joka maksetaan jaksoittain ennen kutakin viikonloppua.
Majoitus- ja ruokailuhinnat tarkistetaan vuosittain. Pidätämme oikeudet mahdollisiin muutoksiin.
Ilmoittautuminen sähköisellä lomakkeella
Tiedustelut: opisto[ät]perheniemi.com tai p. 05 757 4100
Koulutuksen järjestäjä pidättää oikeuden mahdollisiin muutoksiin.