Tule kunnostamaan vanhoja huonekaluja, käyttö- ja koriste-esineitä, rakennuksen osia, esimerkiksi ovet, ikkunan karmit yms. tai valmistamaan uusia pienimuotoisia käyttö- ja koriste-esineitä ammattitaitoisen ja innostavan opettajan ohjauksessa.
Kurssilla voit toteuttaa omia ideoitasi ja mallejasi, ja opettajaltakin löytyy malleja. Voit opetella uusia tekniikoita ja puuntyöstökoneiden käyttöä. Uuteen esineeseen voit ostaa puutavaraa myös opistolta ja vaurioituneesta esineestä saat kunnostamalla vielä hyvän.
Kurssi sopii sekä aloittelijoille että vanhoille tekijöille. Jokainen voi oppia uutta oman kiinnostuksensa mukaan! Kurssille voit halutessasi tuoda myös omia työvälineitä.
Kurssin ohjaajana toimii Tarja Tuominen, innostava puualan opettaja, jolla on vahva ammattitaito.
”Olen Tarja Tuominen, puuseppämestari vuodesta 1994. Opetan puutöitä aikuisille kansalaisopistossa ja koulussa nuorille 6–9 luokilla sekä ohjaan veistokerhoja 3–5 luokilla.
Puutöiden tekeminen on mukavaa puuhaa aina huonekaluista koriste-esineisiin ja esim. leluista käyttöesineisiin. Korjaaminen ja pienimuotoinen entisöinti myös onnistuu.”
Mikäli haluat etukäteen keskustella kurssilla tehtävään työhön ja sinne mukaan otettaviin tarvikkeisiin liittyen, voit olla yhteydessä Tarjaan sähköpostilla tuominentarja4@gmail.com.
Kurssissa on kaksi jaksoa, 14.–15.4. ja 28.–29.4.2023
Kurssiviikonloput alkavat perjantaina klo 17 ja päättyvät lauantaina klo 16.00 sisältäen yhteensä 11 tuntia ohjausta/jakso.
Lisäksi mahdolliset tarvikemaksut kurssilta ostetuista tarvikkeista
Ilmoittautuminen 2.4. mennessä nettilomakkeella tai Perheniemen opiston toimistoon, p. 05 7574 100 tai opisto@perheniemi.com, josta saat myös lisätietoja.